Śląska kapela Jorgusie została założona w 1983 roku przez jej lidera Jerzego Moskała będącego twórcą muzyki, autorem tekstów, aranżerem, multiinstrumentalistą i wokalistą w jednej osobie. Nietypowość i zjawiskowość tej formacji wynikająca z wizerunku, a przede wszystkim sposobu ich wykonania, szybko spowodowała pasmo sukcesów.

Zespół zdobył nagrody grand prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Przemyślu, w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Tychach, Festiwalu Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Sławkowie i w Przeglądzie Kabaretów w Warszawie. Jako jedyna kapela ze Śląska wystąpili na I Kongresie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

„Jorgusie” zrealizowali wiele nagrań dla rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach,
a między innymi czołówkę do programu „Ligoniowe Radio”. Nagrywali również do Programu Pierwszego Polskiego Radia w Warszawie, a dla programu TVP1 zrealizowali cztery wideoklipy. Wzięli także udział w programie TVP1 „Kawa czy herbata” i w programie dla dzieci „Budzik”. Kapela zaprezentowała też swoje piosenki w programie „Estrada dla wszystkich” w Telewizji Polsat.

Obecnie nadal tworzą piosenki we własnym studiu nagrań i produkują do nich teledyski.
Biorą również udział w programach Radia Katowice, Radia Piekary, Radia Fest i rozgłośni internetowych.
Bywają gośćmi na Śląskim Kabaretonie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.